Utworzone przez yanalya - pl.freepik.com
Cera naczynkowa to niezwykle wrażliwy typ cery. Charakteryzuje się bardzo cienką skórą, która szybko reaguje na niekorzystne warunki zewnętrzne, takie jak wiatr, słońce, mróz. Dodatkowo towarzyszą jej czerwone plamy, tak zwane pajączki, czyli pękające naczynka oraz rumień. Osoby z cerą naczynkową często są dotknięte problemem trądziku różowatego. Warto także zaznaczyć, że ten typ cery nasila się dopiero w wieku 30-40 lat.
Czego unikać przy cerze naczynkowej?
Cera naczynkowa nie lubi ciepła, dlatego niedozwolone jest mycie twarzy zbyt ciepłą wodą. Dodatkowo wszelkie tarcia ręcznikiem są niewskazane, ponieważ powodują podrażnienia. Należy także unikać sauny, długich gorących kąpieli oraz solarium. Trzeba stosować odpowiednią ochronę przed słońcem, i to nie tylko latem. Stosowanie filtrów jest ważne przez cały rok, gdyż nawet zimą skóra jest narażona na promieniowanie UVA.
W przypadku cery naczynkowej mniej znaczy więcej. Taka skóra lubi minimalizm, więc zbyt duża ilość różnych preparatów może ją obciążyć i podrażnić. Należy unikać też peelingów gruboziarnistych oraz kosmetyków zawierających alkohol, które powodują wysuszenie.
Niekorzystny wpływ mogą mieć również gorące napoje, takie jak kawa czy herbata, alkohol - głównie czerwone wino oraz ostre przyprawy.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Kosmetyki sprzyjające skórze naczynkowej, to te, które poprawiają mikrokrążenie, zmniejszają zaczerwienienia, obrzęki i rozszerzone naczynka. Ważne też, by taki preparat nie zawierał parabenów, mogą one powodować podrażnienia, pieczenie i zaczerwienienie. Do oczyszczania cery sprawdzą się tylko delikatne, bezzapachowe mleczka i emulsje. Należy unikać pieniących się żeli i pianek, które zawierają wysuszające siarczany. Przy demakijażu nie sprawdzi się metoda OCM (oczyszczanie olejkami), gdyż te będą zapychać i obciążać delikatną skórę. Idealny będzie delikatny płyn micelarny, jednak zamiast tarcia wacikiem, wystarczy lekko go dociskać.
- Natura Siberica Professional Moisturizing Cleanising Milk
- Veoli Botanica Make It Clear - Mleczna emulsja oczyszczająca do twarzy
- Sisley Lyslait Cleanising Milk with White Lily
- Bielenda Face Program Soothing Micellar Liquid
- Sisley Gentle Eye and Lip Make-Up Remover
Niezwykle ważne jest, wspomniane już wyżej, stosowanie filtrów. Latem konieczne jest używanie wysokich filtrów SPF50, natomiast zimą wystarczą SPF30, SPF20.
- Clarins UV PLUS Anti-Pollution Day Screen Multi-Protection - Fluid ochronny SPF50
- Skin79 Animal Dry Monkey Moisturizing BB Cream SPF50
- Indeed Laboratories Defense 30
Kolejnym kluczowym elementem jest nawilżanie, gdyż cera naczynkowa ma skłonność do przesuszania. Dobrze sięgnąć po kremy, które dodatkowo działają chłodząco i łagodząco. Preparaty o lekkiej, bezzapachowej formule, bez parabenów, silikonów oraz PEG-ów, natomiast z zawartością witamin PP, K, C i cynku.
- Floslek Capillaries Pro Moisturizing Cream
- Alkemie Trend Alert Harmony Zone Hush Now Sensitive and Couperose Skin Cream
Kiedy pielęgnacja to za mało
Oprócz domowej pielęgnacji, warto pomyśleć o profesjonalnych zabiegach, które wspomogą walkę z cerą naczynkową. Takim zabiegiem jest laserowe zamykanie naczynek, które eliminuje pojawiające się na skórze pajączki. Nie jest to zabieg mocno inwazyjny, a regeneracja nie trwa długo. Ważne jednak, by taką laseroterapię wykonywać w okresie jesienno-zimowym, ponieważ skóra nie może być wystawiona na słońce.
Wtorek, 31 marca 2020