Co to jest Skin cycling?
Skin cycling to najnowszy trend, bijący rekordy popularności i rozpowszechniany w mediach społecznościowych takich, jak Tik-tok czy YouTube. Polega on na czterodniowym cyklu świadomej pielęgnacji twarzy powtarzanym cyklicznie. Skupiamy się w nim na wieczornej rutynie i na intensywnie działających składnikach aktywnych. Za twórczynię tego terminu uznaje się dr Whitney Bowe, doświadczoną dermatolożkę z Nowego Jorku. W tej metodzie istotne jest użycie produktów zawierających w składzie konkretne składniki oraz odpowiednia kolejność ich używania. Pozwala to uniknąć chaotycznego i nieregularnego stosowania, które może prowadzić nawet do podrażnień. Kurację poleca się stosować przez 3 miesiące w okresie jesienno-zimowym.
Dla kogo Skin cycling i jakie są jego efekty?
Tak na prawdę będzie on odpowiedni dla większości osób, które chcą w świadomy sposób zadbać o swoją cerę. Stosowanie tej metody pomoże w wyrównaniu kolorytu skóry i zmniejszeniu widoczności przebarwień. Wspomaga również walkę z trądzikiem i zmniejszenie ilości zaskórników i niedoskonałości. Może również w pozytywny sposób zadziałać na carze dojarzej spłycając drobne zmarszczki oraz napinając i ujędrniając skórę.
- Nieodpowiedni będzie jednak dla osób o cerze wrażliwej, podrażnionej lub takiej, która jest w trakcie intensywnej kuracji dermatologicznej.
DZIEŃ 1 Skin cycling
Cały proces rutyny rozpoczynamy od peelingu chemicznego. Co
prawda peeling mechaniczny również złuszcza martwy naskórek i oczyszcza skórę, ale ten chemiczny dociera do głębszych warstw
skóry. To sprawia, że lepiej radzi sobie z walką z niedoskonałościami, drobnymi zmarszczkami, przebarwieniami czy
rozszerzonymi porami. Pierwszego dnia oprócz swojej standardowej
pielęgnacji wykonujemy peeling chemiczny. Byście mieli lepsze
pojęcie czym on jest poniżej znajdziecie jego podział, przykłady
oraz informację dla jakich cer są preferowane.
Peelingi chemiczne dzielą się na dwa rodzaje - kwasowy i enzymatyczny.
Peeling kwasowy zawiera w swoim składzie rozpuszczalne kwasy. Jest odpowiedni dla wszystkich
typów cery oraz odznacza się wysoką skutecznością. Najczęściej
spotykanymi kwasami w kosmetykach są: kwasy
AHA,BHA,PHA
Do kwasów AHA zalicza się kwas
mlekowy, glikolowy, migdałowy, winowy czy pirogronowy. Są one
najsilniejszą grupą kwasów pochodzenia roślinnego.
Do kwasów BHA zaliczany jest np kwas salicylowy. Zaleca się
używanie ich osobą o cerze tłustej.
Do kwasów PHA zalicza się kwas laktobionowy czy
glukonolakton. Zaleca się ich używanie osobą o cerze wrażliwej i naczynkowej. Są one najłagodniejszą formą kwasów.
Istnieją również kosmetyki, które zawierają w sobie roślinne lub
ziołowe enzymy, czyi rodzaje białek, które są w stanie rozpuścić
martwy naskórek. Tą grupę nazywamy peelingami
enzymatycznymi. Do najczęściej używanych w kosmetykach należą
bromelaina (z owoców ananasa), papaina (z papai) czy arbutyna (z
owoców czarnej borówki). Zaleca się ich używanie osobą o cerze
wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej, ale nadaje się także dla
skóry tłustej i mieszanej.
Jak już wybraliście, który z rodzai peelingu chemicznego jest dla Was odpowiedni spójrzcie na nasze propozycję produktów.
Ava Laboratorium Professional Home Therapy - wielofunkcyjny peeling chemiczny na bazie 15% kwasu migdałowego. Złuszcza naskórek pobudzając go do intensywnej regeneracji. Wyrównuje koloryt, wspomaga produkcję kolagenu, wygładza drobne zmarszczki oraz działa przeciwstarzeniowo ujędrniając skórę. Niezastąpiony w pielęgnacji cery problematycznej. Reguluje wydzielanie sebum, zapobiega tworzeniu się trądziku, skutecznie zwęża rozszerzone pory. Nie powoduje fotouczuleń i może być stosowany przez cały rok.
Apis Hydro Balance Enzymatic Scrub - peeling enzymatyczny. Preparat przeznaczony do oczyszczania skóry poprzez enzymatyczne złuszczanie martwych komórek dzięki zawartej papainie. Dodatkowo wzbogacony ekstraktem z cytryny, grejpfruta, alg morskich, zielonej herbaty i echinacea. Przygotowuje skórę do aplikacji kolejnych preparatów. Dla każdego rodzaju cery, a zwłaszcza suchej, wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami.
Dzień 2 Skin cycling
Kolejny dzień wykorzystujemy na kurację retinoidami.
Retinoidy są to substancje aktywne będące pochodnymi
witaminy A. Posiadają szeroką gamę pozytywnych zastosowań. Wykazują
działanie wygładzające i ujędrniające skórę. Niwelują blizny,
zmiany potrądzikowe, widoczności zaskórników oraz regulują
wydzielanie sebum. Działają rozjaśniająco na przebarwienia, a także
pozytywnie wpływają na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Dzielimy je na: retinol i retinal.
Retinol to alkoholowa forma witaminy A. Przechodzi ona dwie
zmiany: w retinal, a następnie w kwas retinowy. To najczęściej
spotykana w kosmetykach i uznawana za bezpieczną forma
retinoidów.
Retinal to związek pośredni między retinolem a kwasem
retinowym. To sprawia, że w kosmetykach występuje on w mniejszym
stężeniu.
Jeśli dotychczas nie używaliście tego typu produktów pamiętajcie
by zachować umiar i na początek zastosować kosmetyk o niższym
stężeniu. Warto również wiedzieć o tym, że te formy witaminy A mogą
wywoływać drobne podrażnienia skóry i jej zaczerwienienie. Jest to
naturalne zachowanie cery, nieprzyzwyczajonej do tego
składnika. Składnik ten sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju
skóry, ale podczas jego stosowania należy pamiętać o stosowaniu
filtra SPF. Witamina A uwrażliwia skórę na działanie
promieniowania, dlatego właśnie przy jego stosowaniu tak ważne jest
używanie na dzień kremu z filtrem SPF 50.
Poniżej znajdziecie polecane przez nas produkty posiadające w składzie retinoidy.
Nacomi Next Level - serum z retinolem (1%). Redukuje zmarszczki, poprawia napięcie i elastyczność skóry oraz rozjaśnia przebarwienia. Retinol działa nie tylko przeciwzmarszczkowo, ale również przeciwtrądzikowo. Złuszcza naskórek oraz reguluje wydzielanie sebum. Formuła wzbogacona o glicerynę, panthenol oraz ekstrakt z olejków kwiatowych utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia i minimalizuje podrażnienia.
Biotherm Blue Retinol Night Serum - serum odmładzające na noc. W jego składzie występuje czysty retinol i naturalny plankton, które skutecznie zwalczają oznaki starzenia się skóry. Każdego dnia cera wygląda coraz piękniej, jest rozświetlona a zmarszczki stają się dużo mniej widoczne.
Dzień 3 i 4 Skin cycling
W dniu 3 i 4 skupiamy się na intensywnej regeneracji skóry i jej bariery hydrolipidowej. Stosujemy produkty silnie nawilżające oraz kojące. W ten sposób przygotowujemy cerę przez kolejnym powtórzeniem cyklu. W tym kroku niezwykle przydatne będą ceramidy. Dobrze również postawić na kwas hialuronowy, masło shea, witaminę E, skwalan czy aloes. W tych krokach macie trochę większą dowolność, ponieważ możecie używać różnych, a najlepiej kilku produktów o podobnym działaniu. Najlepiej jednak sprawdzą się sera, kremy i maseczki. Koniecznie sprawdzajcie składy kosmetyków i działania konkretnych substancji. Serdecznie zachęcamy również do przejrzenia naszych propozycji.
Bielenda Professional SupremeLab Barrier Renew - intensywnie odżywczy krem na noc z ceramidami dedykowany do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej, cienkiej oraz podrażnionej. Głęboko nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Wspomaga funkcje barierowe skóry oraz pomaga w nocnej odbudowie bariery hydrolipidowej (bariery chroniącej naskórek i głębsze warstwy skóry przed utratą wody). Zawarte w preparacie kosmetycznym ceramidy wspomagają nawilżenie i odżywienie skóry oraz wzmacniają barierę skórną.
BasicLab Esteticus - specjalistyczne serum regenerujące strukturę skóry w postaci bogatej mlecznej emulsji, z ceramidami typu 3 i 6 w stężeniu 1%, 3% naturalną witaminą E, 2% prebiotykiem, olejem z dzikiej róży i ogórecznika. Zapewnia wielokierunkowe działanie odżywcze i niczym kompres regeneruje warstwę rogową naskórka oraz wzmacnia barierę lipidową skóry. Przeznaczone do stosowania na dzień i na noc. Ceramidy, naturalnie obecne w warstwie rogowej naskórka, często nazywane są cementem międzykomórkowym. To niezbędne składniki aktywne w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery, szczególnie polecane tym przesuszonym, dojrzałym czy skłonnym do podrażnień. Odbudowują barierę lipidową, nawilżają, regenerują oraz chronią naskórek przed utratą wody. Tworzą barierę ochronną skóry, dzięki czemu jest ona skuteczniej zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto łagodzą podrażnienia oraz spowalniają pojawianie się pierwszych oznak starzenia się skóry. Przyczyniają się do zachowania młodzieńczej sprężystości skóry oraz jej zdrowego wyglądu. Naturalna witamina E, jako skuteczny antyoksydant, spowalnia procesy starzenia się oraz posiada zdolność do redukcji uszkodzeń struktury skóry. Olej z dzikiej róży efektywnie chroni naskórek przed utratą wilgoci, zapewnia mu gładkość i elastyczność. Posiada także właściwości antyoksydacyjne, chroniące przed działaniem wolnych rodników. Olej z ogórecznika, bogaty w kwasy Omega 6, odżywia skórę, wspomagając jej regenerację i łagodząc podrażnienia. Obecny w serum prebiotyk dba o mikrobiom skóry, który stanowi naturalny płaszcz ochronny.
To już wszystkie kroki niesamowitego Skin cycling. Po
ukończonych 4 dniach, powtarzamy całość od początku i tak przez 3
miesiące. Gorąco polecamy Wam tę rewelacyjną metodę, dzięki której z pewnością zauważycie efekty. Jeśli już ją przetestowaliście
koniecznie dajcie znać, które z rezultatów są u Was najbardziej
widoczne oraz czy spróbujecie tej metody ponownie.
Piątek, 20 października 2023