Zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com
Glikol polietylenowy (PEG) i Glikol polipropylenowy
(PPG) jest to obszerna grupa składników kosmetycznych.
Mogą pełnić różne funkcję:
- emulgatora
- rozpuszczalnika
- substancji zatrzymującej wodę
- substancji myjącej
- substancji powierzchniowo czynnej
- substancji zwiększającej lepkość
Omawiane składniki możemy znaleźć w wielu rodzajach kosmetyków, m.in.:
- szamponach
- lakierach do włosów
- kremach do ciała
- pastach do zębów
- płynach do demakijażu
- dezodorantach
- kosmetykach kolorowych
- kosmetykach dla dzieci
Niektóre PEG-i mogą powodować podrażnienie oczu i skóry, a także wykazywać niewielki potencjał uczuleniowy.
UWAGA! Bezpieczeństwo PEG-ów potwierdził amerykański zespół ekspertów Cosmetics Ingredients Review (CIR) Panel Expert. Uznali, że PEG-i nie są toksyczne po podaniu doustnym, jak i skórnym. Nie są genotoksyczne, rakotwórcze ani szkodliwe na rozrodczość i rozwój płodu.
W składach INCI kosmetyków opisywane związki występują pod różnymi nazwami, mogą posiadać przedrostek PEG (np. PEG-4 Castor Oil, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, PEG-6 Cera Alba), przedrostek PPG (np. PPG-15 Stearate), końcówkę -eth (np. Steareth-20, Laureth-2) lub występować pod nazwą Polysorbate (np. Polysorbate 20).
Poniżej omówionych zostało kilka składników należących do
omawianej grupy:
PEG-40 Hydrogenated Castor Oil to uwodorniona forma oleju rycynowego. Jest to doskonały emulgator (zapewnia trwałe wymieszanie dwóch różnych faz - olejowej i wodnej), a także stabilizuje i zapewnia trwałość emulsji. Umożliwia wprowadzenie do kosmetyku związków, które w naturalnych warunkach są w nich nierozpuszczalne (np. substancje zapachowe, olejki eteryczne). Chętnie stosowany jest jako niejonowy związek powierzchniowo czynny, gdyż delikatnie odtłuszcza skórę oraz oczyszcza ją z zanieczyszczeń i makijażu. Dodatkowo wzmacnia proces powstawania piany w produktach myjących. Odpowiednie organizacje zajmujące się badaniem surowców kosmetycznych uznały, że jest to substancja bezpieczna i nie ma określonych ograniczeń co do jego stosowania.
Laureth-2 jest to substancja zwilżająca (ułatwia kontakt mytej powierzchni z roztworem myjącym), dzięki czemu ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni skóry i włosów. Dodatkowo zmniejsza elektryzowanie się włosów. W kosmetykach może pełnić funkcję emulgatora (umożliwia powstanie emulsji) oraz modyfikatora reologii (poprawia konsystencję powodując wzrost lepkości) w preparatach myjących, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne lub elektrolity (np. chlorek sodu).
Polysorbate 20 jest to składnik powstający na bazie oleju kokosowego. Jest to doskonały emulgator (zapewnia trwałe wymieszanie dwóch różnych faz - olejowej i wodnej). Umożliwia wprowadzenie do kosmetyku związków, które w naturalnych warunkach są w nich nierozpuszczalne (np. substancje zapachowe, olejki eteryczne). Należy do grupy substancji powierzchniowo czynnych, dzięki czemu wykazuje działanie oczyszczające. Dodatkowo nadaje produktom odpowiednią konsystencję. Polysorbate 20 w kosmetykach został uznany za związek bezpieczny do stosowania bez większych ograniczeń. Ilość jaką zwykle się stosuje, wynosi maksymalnie do 20%. Nie wykazuje działania komedogennego oraz nie jest potencjalnym alergenem.
Poniżej przedstawionych jest kilka przykładowych produktów, które zawierają w składzie PEG-i i PPG-i:
Mamy nadzieje, że nasz artykuł przybliżył Wam nieco temat PEG-ów i PPG-ów.
Piątek, 17 września 2021