Bergamota (Citrus bergamium), zwana również bergamotką, jest niewielkim wiecznie zielonym drzewem do wysokości 4m, o szerokiej koronie z gałązkami z rzadka pokrytymi krótkimi kolcami, kwitnące dwa razy w roku. Nie należy jej kojarzyć z bergamotką pysznogłówką (Monadra didyma). Liście bergamoty wyglądem zbliżone są do liści cytryny, ale posiadają oskrzydlone ogonki. Owoce przypominające kolorem limonkę, zbierane są od grudnia do marca. Kilkunastoletnie drzewo bergamotowe wydaje około 350 owoców, a starsze nawet do 800 owoców.
Bergamota ze względu na swoje duże wymagania klimatyczne i glebowe jest bardzo trudna w uprawie. Największe plantacje występują w Kalabrii. Pochodzenie bergamoty nie jest znane, przypuszcza się, że Krzysztof Kolumb przywiózł ją z wysp Kanaryjskich do Bergamo (miasta położonego w północnych Włoszech), gdzie stała się podstawą tradycyjnej włoskiej medycyny, stąd też jej nazwa bergamota.
Bergamota uprawiana jest specjalnie pod produkcję olejku (jej owoce nie nadają się do jedzenia), który pozyskuje się ze skórki owoców i liści, za pomocą urządzeń pellatrici. W maszynach pellatrici między dwoma tarczami, z kolcami i ostrzami na powierzchni, obtaczane są owoce. Starte fragmenty naowocni i olejek z wodą są wyciskane i odsączane, po czym poddawany jest destylacji z parą wodną. Taką metodą otrzymujemy olejek najwyższej jakości, poza nią istnieją inne formy produkowania olejków, ale mniej wartościowych, np.:
- Distillato di feccia di bergamotto
- Distillato di bergamotto
- Distillato di bergamotella
- Nero di bergamotto
- Distillato di fabrica
Olejek bergamotowy wykorzystywany jest w produkcji wielu perfum, wód perfumowanych, mydeł perfumowanych, oraz do aromatyzowania artykułów spożywczych (np. herbata Earl Grey). Posiada również medyczne właściwości: działa uspokajająco, wspiera układ hormonalny, działa antybakteryjnie i anty-depresyjnie. Zapach łagodzi poczucie niepokoju i zagrożenia oraz podnosi jakość nastroju. Wykorzystuje się go również w terapii wszelkich infekcji, przeziębień, kaszlu, kataru, zapaleniu gardła jak i przy opatrywaniu ran i stanów zapalnych skóry.
Należy pamiętać by nie korzystać z olejku bezpośrednio przed korzystaniem z promieni słonecznych i lamp UV.