Jabłko jest jadalnym, okrągłym owocem jabłoni. Posiada soczysty, chrupki, twardy (w zależności od odmiany) miąższ. Owoce różnią sie od siebie kolorem, wielkością, konsystencją, smakiem, aromatem i pochodzeniem.
Jabłoń (Malus Mill) jest rodzajem wieloletnich
roślin, należących do rodziny różowatych. Drzewa niskopienne,
półpienne i wysokopienne jabłoni posiadają kwiaty w kolorze
różowym, lekko czerwonym lub śnieżnobiałym. Przeważnie mają ok. 2,5
- 3,5 cm średnicy. W większości gatunków liście jabłoni są
pojedyncze, o piłkowanych brzegach, zaostrzonych końcach i osiągają
ok. 4 - 12 cm długości. Z źródeł wynika, że jabłoń do zapylenia
wymaga towarzystwa innych drzew. Pierwsze owoce, drzewa wydają po
ok. 6 latach od momentu rozpoczęcia uprawy. Drzewo potrafi żyć
nawet 200 lat, ale przeważnie uprawiane są od 20 do 60 lat. Z uwagi
na dużą liczbę odmian jabłoni, a jest ich na świecie ponad 10
tysięcy, różnią się pokrojem, występowaniem, wymaganiami
klimatycznymi itd.
Jabłonie występują jako drzewa uprawowe, a także rosną w stanie dzikim. Za ojczyznę jabłoni uważa się Azję. Powszechnie występuje na obszarach klimatu umiarkowanego, gdzie uważana jest za najważniejsze uprawne drzewo owocowe i zajmuje drugie miejsce (po winogronach) w światowej produkcji owoców. Największe uprawy znajdują się w Europie, Azji i USA.
Owoce jabłoni czczone były od wieków, uważane za symbol płodności, życia i miłości. Złote jabłka symbolizowały nieśmiertelność i bogactwo. W mitologii Greckiej były symbolem bogini małżeństw (Hery), bogini ziemi (Gai), oraz bogini miłości (Afrodyty). Uzyskiwany z owoców nektar zwany był ambrozją. W Rzymskich wierzeniach czerwone jabłko było symbolem miłości i pożądania. Jabłko związane jest także z tradycją chrześcijańską, gdzie symbolizuje pokusę, zakazany owoc, zło, grzech i zdradę.
Jabłka dzięki zawartości przeciwutleniaczy, kwasów organicznych (jabłkowy, cytrynowy, chinowy, bursztynowy), cukrów, pektyn, witamin (A, B1, B2, B3, E, K i PP), oraz wielu minerałów (np. magnez, cynk, miedź, krzem, beta-karoten, potas, żelazo, sód, magnez) posiadają właściwości lecznicze i prozdrowotne. Polifenole (kwercetyna) posiada przeciwdziałanie nowotworom jelita grubego i wątroby. Chronią one także układ nerwowy przed stresem oksydacyjnym, powodującym chorobę Alzheimera i Parkinsona. Dzięki pektynom zawartych w owocach, jabłka mogą służyć jako środki przeciwbiegunkowe, jak i przeciwzaparciowe. Pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksycznych substancji i regulują florę bakteryjną. Z przeprowadzonych badań wynika, że jabłka obniżają poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko chorób naczyń krwionośnych, wylewu krwi do mózgu i zawału serca.
Przygotowywane napary i wywary z jabłek, pomocne są przy przeziębieniach, kaszlu, nieżycie oskrzeli czy anginie. Medycyna ludowa przypisuje im leczniczy wpływ na bóle stawów, a okłady z plasterków jabłka mają pomóc przy lekkich odmrożeniach, oparzeniach słonecznych i skaleczeniach.
Jabłko posiada zastosowanie również w kulinariach. Niektóre odmiany wykorzystywane są na przetwory (kompot, przecier, sok itd.) np. „Witos”, „James Grieve”, inne do spożywania na surowo np.: „Gala”, „Lobo”, „Rubin”. W gastronomii do wypieków, lub do mięs zazwyczaj dodawane są owoce o kwaśnym posmaku tj.: „Szara Reneta”, „Boskoop”. Coraz większą popularnością cieszą się naturalne herbatki zaparzane z suszonych owoców. Podobno sok z jabłek chroni przed promieniami UV.
Korzystne właściwości posiada także ocet jabłkowy, który
powstaje na bazie fermentacji owoców, wywołana przez bakterie
octowe. Ocet jabłkowy posiada charakterystyczny jabłkowy zapach i bursztynowy kolor. Używany jest jako dodatek do sałatek, dań
mięsnych i sosów. Dzięki zawartości mikroelementów i witamin
reguluje pracę jelit, układ pokarmowy i wydalniczy, wpływa na
spalanie tkanki tłuszczowej oraz podnosi odporność. Ocet stosowany
jest także jako produkt do stosowania zewnętrznego na wypryski,
krosty i urazy skóry.
Jabłko znajduje wykorzystywanie także w przemyśle kosmetycznym.
Owoce zawarte w produktach (kremach, mydłach, maseczkach,
szamponach itp.) pełnią ważną rolę w pielęgnacji i regeneracji
ciała, twarzy, włosów. Jabłko zawiera krzem , tzw. pierwiastek
urody, który wpływa na wygląd włosów i paznokci. Nadaje im zdrowego
wyglądu i połysku. Kosmetyki zawierające jabłko posiadają działanie
odmładzające, przeciwzmarszczkowe, złuszczające naskórek i rozświetlające skórę. Jabłko zawarte w kremach i tonikach zapobiega
powstawaniu podskórnych wysięków i pajączków.
Olej z pestek otrzymywany jest metoda tłoczenia na zimno nasion jabłek. Posiada on szmaragdowo-zielony kolor i przyjemny zapach. Wpływa na jędrność skóry, zwalcza zmarszczki i zapobiega jej wiotczeniu. W perfumerii zapach jabłka uzyskiwany jest z syntetycznych substancji aromatycznych, np.: cis-3-hexenyl acetate - zapach świeżego zielonego jabłka, verdox - zapach jesiennych jabłek z drzewnym aromatem.