Wiśnia (Cerasus) jest drzewem lub krzewem liściastym o wysokości od 3 do 10 m, z rodziny różowatych (Rosaceae). Pień wiśni jest krótki i nisko rozgałęziony, a korona ze zwisającymi, cienkimi gałęziami ma luźną i szeroką formę. Kora drzewa jest koloru brunatnoczerwonego do ciemno-brunatnoszarego, stosunkowo gładka, lekko błyszcząca, łuszcząca się poziomymi pasmami. Liście wiśni są jajowate lub eliptyczne, mają 5 - 12 cm długości i regularnie, drobno piłkowany brzeg. Posiadają barwę zieloną, z lekkim czerwonawym odcieniem. Jesienią przebarwiają się na żółto, na zimę opadają. Zapach liści jest słodkawy i orzeźwiający.
Kwiaty wiśni pojawiają się przed rozwinięciem liści, pojedyncze kwiaty mają 2 - 4 średnicy i 5 śnieżnobiałych płatków, jeden zielony słupek oraz wiele pręcików z żółtymi pylnikami. Drzewa zakwitają stosunkowo wcześnie (niektóre odmiany już na początku kwietnia), ich kwiaty są wrażliwe na zimne wiatry i mróz. Owocem jest kulisty, gładki, połyskujący posiadający ok. 1,5 - 2 cm średnicy pestkowiec, o barwie (w zależności od odmiany) czerwonej, ciemnowiśniowej, wiśniowoczarnej, umieszczony na długich i cienkich szypułkach. Owoce wiśni są jadalne, posiadają kwaśny lub słodko-kwaśny smak i barwny plamiący sok. Pestka owocu jest twarda i gładka, otoczona miękkim miąższem i cienką skórką.
Z źródeł wynika, że wiśnia znana jest od ok. 2500 lat. W Europie jako pierwsi zaczęli ją uprawiać Grecy (ok. 300 r. p.n.e.). Popularna była również wśród Rzymian, dzięki którym ok. 100 r. p.n.e. została sprowadzona do Brytanii. Wiśnie mają małe wymagania zarówno w stosunku do klimatu, jak i do gleby, preferuje gleby przepuszczalne, niezbyt ciężkie, mogą być piaszczyste, ale niepodmokłe. Stanowisko pod uprawę wiśni powinno być nasłonecznione, ewentualnie lekko cieniste. Obecnie najliczniej występuje w Europie i Azji. W Polsce najwięcej sadów wiśniowych spotyka się w regionie radomsko-skierniewickim, lubelskim, tarnobrzeskim, poznańskim i siedleckim.
Ze względu na przydatność owoców, podział pomologiczny wyróżnia:
- Wiśnie słodkie - sok słodki, bezbarwny, skórka ciemnoczerwona
- Szklanki - sok kwaskowaty lub kwaśny, bezbarwny, skórka jasna, przejrzysta
- Wiśnie właściwe - sok kwaśny, ciemnoczerwony, owoc ciemnoczerwony
- Amarelki - sok kwaskowaty, bezbarwny, skórka jasna i przejrzysta
- Czerechy - mieszańce wiśni z czereśnią, mają największe
rozmiary
Wiśnie hodowane są głównie dla owoców, przeznaczonych do produkcji soków, dżemów, konfitur, kompotów, win, nalewek, likierów i wyrobów cukierniczych. Owoce zawierają duże ilości kwasu jabłkowego i cytrynowego, pektyny, garbniki, karoten, witaminy B, kwas foliowy, oraz składniki mineralne takie jak: miedź, potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń i sód, stąd wykorzystuje się je również w lecznictwie.
Wiśnie stabilizują pracę serca i chronią przed chorobami układu krążenia, dowiedziono też, że znajdujące się w nich związki zapobiegają rozwojowi nowotworów. W wiśniach znajduje się dużo cennych i silnych przeciwutleniaczy - antocyjanów, które spowalniają procesy starzenia i działają korzystnie na skórę. Antocyjany mają również wpływ na elastyczność i przepuszczalność naczyń włosowatych, a zwłaszcza tych w tęczówce, dzięki obecności antocyjanów wiśnie mają wpływ na ostrość widzenia. Poprawiają apetyt oraz są zalecane przy stanach gorączkowych i jako środek przeczyszczający. Wiśnie wykorzystuje się do produkcji, mydeł, szamponów, olejków do kąpieli, balsamów do ciała i ust oraz peelingów.
Miąższ i sok działają antyseptycznie, są również dobrym środkiem wykrztuśnym przy zapaleniach dróg oddechowych. Napar z suszonych kwiatów wiśni pomaga np. przy zapaleniu spojówek. Natomiast kąpiele z dodatkiem naparu z młodych gałązek wiśni pomagają osobą cierpiącym na reumatyzm.
Drewno wiśni jest twarde i dość odporne na obciążenia mechaniczne oraz dobrze poddaje się obróbce, ale nie jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykorzystuje się je głównie do produkcji wysokogatunkowych mebli, płyt podłogowych, oklein, oraz elementów instrumentów muzycznych. Drewno ma specyficzny aromat, stąd używane jest przy wędzeniu mięsa. Liście i młode gałązki wiśni są pomocne podczas kiszenia grzybów, ogórków i pomidorów, wykorzystywane są również do produkcji nalewek np. z aronii.